EOC – Pamuğun Süper Pamuğa Evinimi

Uluslararası Patent: PCT / TR2019 / 050633

Doğal eko sistemimize giren sentetikler, geri dönüşümü olmayan malzeme ve katkı elemanları sebebiyle oluşan kirliliği engellememiz gerekiyordu.

Tekstil endüstrisi ile birlikte, en çok teknik özellikleri nedeniyle tercih edilen sentetik giysiler sularımızın ciddi anlamda kirlenmesine ve insanlar dahil olmak üzere birçok canlının besin zincirine mikro plastikler olarak girmesine sebep olmuştur.

Besin zincirinin bozulması, aynı zamanda sağlığımızın ve eko sistemimizin bozulması anlamına geliyor.

Bu yok oluşa dur demek için sadece tüketici toplumunun değil, aynı zamanda tekstil sanayinin de sürdürülebilir çözümler üretmesi gerekiyordu.

Bu nedenle 2012 yılında başlattığımız araştırmalar neticesinde geliştirdiğimiz EOC prosesi ile pamuğa katmış olduğumuz doğal özellikler sayesinde günümüzün “Süper Pamuğu” nu geliştirmiş olmaktan gurur duyuyoruz.

2017’de Türkiye’nin en inovatif Kobi’si ödülü ve 2018 yılında Türkiye’nin en prestijli çevre ödülünü ve yine 2018’de İstanbul Altın Değerler ödülünü hak eden bu buluş, gezegenimizin geleceği için çok büyük bir değer olduğunu ispatlamıştır.

EOC aynı zamanda akademik bir ekibin çalışması sonucunda ortaya çıkmıştır. Önemli bilim insanlarının ve tasarımcıların yer aldığı EOC ekibinin hazırladığı makaleler, uluslararası sempozyumlarda ilgi görmektedir. EOC ekibinin başkanı ve fikir sahibi İsa Dal, aynı zamanda doktora tezi olarak EOC’yi yürütmektedir.

Özellikler

  • Günlük hayatta, özellikle çocukları etkileyen bakteriler üzerinde yaptığımız analiz sonucu %86 oranına kadar varan bir antibakteriyel sonuç elde etmiş bulunmaktayız.
  • Antibakteriyel özellikler, bebek ürünlerinde, spor tekstillerinde, otel, spa vb. kamusal alanlarda, hastanelerde ve ayrıca her şekilde bakteri ile temasın yaşandığı zor çalışma şartları altında bulunulan her alanda kullanılabilir.
  • Nem alma özelliği ile birlikte ısıl soğurganlık sağlayan EOC, iç çamaşırı ile genital bölgede elektromanyetik kalkanlama yaparak libidoyu yükseltici etkiye sahiptir.
  • EOC güneşten gelen zararlı ışınları kalkanlama özelliğine sahiptir. Uluslararası akredite laboratuvarlarda yapılan testlerde UPF (Ultraviolett Protection Factor) 50+ sonucu alan EOC bu alanda %100 pamuklu da doğal olarak elde edilen en iyi sonuçtur. EOC size %99’a yakın koruma sağlar.
Proje Süreci2012-2020
Uluslararası Patent NoPCT / TR2019 / 050633
Ödüller2017’de Türkiye’nin En İnovatif Kobi’si Ödülü
Ödüller2018 yılında Türkiye’nin En Prestijli Çevre Ödülü
Ödüller2018’de İstanbul Altın Değerler Ödülü
Websitehttps://evolutionofcotton.com/

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir