Decubitex Hakkında

DECUBITEX, dekübitus ülseri önlemek ve rahatlatmak için tasarlanmış ödüllü, 4 yılda geliştirilen, yüksek teknolojili, tıbbi bir teknik tekstil ürünüdür. Aynı zamanda aşırı terleme rahatsızlığı olanların kullanabileceği üst sınıf yastık kılıfı ve çarşafdan oluşan bir tekstil ürünüdür.

Decubitex kullanımı ile ilk hedef hastayı, kendi tahriş edici asit içeren neminden korumak ve bası bölgelerinde kan dolaşımına artırmaya destek olmaktır. Normal kullanılan çarşaf ve yatak üzerinde nemin ten ile teması devam etmektedir. Decubiteks elyafı ise nemi, alt katmanında oluşan hava hücreleri ile birlikte hızlı bir şekilde buharlaştırmakta ve hastanın teninin asidik sıvı ile temasını en aza indirgemektedir.

İkinci özellik olarak tene temas eden Decubitex kumaşı, pozisyon değiştirme esnasında ten ile birlikte hareket ederek, alt hücre katmanlarının kayganlığı sayesinde, tende çiziğe neden olan sürtünmenin önüne geçmektedir.

Decubitex, ev veya hastane şartlarında kullanılan çarşaf ve yatağa göre nemi 20 kat daha hızlı bedeninizden uzaklaştırma özelliğinde sahiptir.

4 yıllık AR-GE çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ürün, Türkiye de ve yurt dışında ilgi uyandırmış ve bası yaraları oluşması muhtemel hastalar için ümit olmuştur.

Hikayesi

Denizli’den üç girişimcinin, 2011 yılında Almanya’da teknik tekstiller fuarında yapmış olduğu bir inceleme gezisinde bulduğu özel bir elyaf sayesinde, bası yaralarının oluşumunu önleyebilecek olağanüstü bir fikri ortaya koydular. Bunun üzerine Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü ile başlattıkları proje, Tübitak desteğine uygun görüldü. 4 yıl boyunca Doç. Dr. Yüksel İkiz liderliğinde yapılan araştırma, üretim ve Pamukkale Üniversitesi yoğun bakım biriminde ki testler sonucunda, ‘Decubitex’i ortaya çıkardı.

Proje Süreci2011-2015
Ödüller2016 TİM Üniversite Sanayi İşbirliği Ödülü
Websitehttp://www.dakotek.com.tr/

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir