Kurucumuz

Kurucumuz ve Yönetim Kurulu Başkanımız

İsa Dal kimdir?

1969 yılında Almanya da dünyaya geldi.

1980 yılında tanıştığı bilgisayar teknolojisinden dolayı, 15 Ocak 1986 tarihinde iş hayatına Dos.Bil Bilgisayar şirketinde kurucu ortak olarak başladı.

İstanbul da geçen öğrencilik yıllarında turizm sektöründe rehberlik yaptı ve 1992 de açılışı yapılan Conrad İstanbul otelinde 3 yıl süre ile çalıştı. Bu dönemde ilk tekstil ve ekonomik kriz deneyimini 1993-1994 yıllarında ortak olarak kurduğu bir tekstil atölyesinde kazanmış oldu.

1993 yılında mezuniyetinin ardından, 1994 yılında 239. dönem askerliğini İzmir LSE Komutanlığında (NATO) mütercim tercüman olarak tamamladıktan sonra, 1995 yılında Denizli’ye yerleşti.

İş yaşamını 1998 yılında kurduğu Evteks Tekstil Ltd. ile, 2008 yılında hayata geçen Yenita Tarım Organik Tarım ve Seracılık Ltd. ve 2010 yılında kurduğu medikal teknik tekstiller üzerinde çalışan Dakotek Ltd. şirketlerinde sürdürmektedir.

2010-2016 yılları arasında sürdürdüğü Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) yönetim kurulu başkanlığı görevinin yanı sıra aynı yılda Denib (Denizli İhracatçılar Birliği) TİM delegeliğini ve Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, TOBB Tekstil ve Konfeksiyon Komisyonu üyeliği görevlerini yürütmüştür. TOBB Sanayi temsilcisi olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destek kapsamındaki ARGE merkezleri komite üyesidir.
2012 yılı itibariyle Denizli Valiliği tarafından, Denizli Tekstil Kümelenme organizasyonu konusunda yetki verilmiştir. Haziran 2012’de yapılan Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu genel kurulunda basın ve halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı görevine gelmiştir. 2015 yılı yapılan genel kurul sonrası Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, yüksek istişare kuruluna seçilmiştir.

2013 yılında yapılan Denizli Sanayi Odası seçimi ile 9. Grup meslek komitesi başkanlığı yapmaktadır. Nisan 2014 ten beri Denib (Denizli İhracatçılar Birliği) yönetim kurulu üyeliği ve tim delege görevini yürütmektedir.

11.12.2015 tarihi itibariyle, Pamukkale Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nün MÜDEK Akreditasyon süreci kapsamında, “Danışma Kurulu Üyesi” olarak görevlendirilmiştir.

2016 Haziran ayında, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği – TETSİAD yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Nisan 2016’da ilk kitabı olan “Başkanın Seyir Defterini” yayınlamıştır.

Mart 2016 da yüksek lisans eğitimini, Nişantaşı Üniversitesi, Moda ve Tasarım alanında tamamlamıştır.

Akademik çalışmalarını Haliç Üniversitesi, Moda ve Tasarım Bölümü, Sanatta Yeterlilik (doktora) programında öğrenci olarak sürdürmektedir.

Kasım 2016 tarihinde, Ekonomi Bakanlığı TİM, TOBB, Dünya Gazetesi tarafından organize edilen, İhracatın Gizli Şampiyonaları, Üniversite-Sanayi İşbirliği Kategorisinde, Yatak yarasını engelleyen Çarşaf buluşu ile şampiyonluk kupasını kazanmıştır.

Aralık 2017 Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl organize edilen İnovasyon haftası kapsamında, 2017 yılı Inovalig ödülleri içinde Kobi kategorisinde “Kobi Özel Ödülü” ne layık görülmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile ödülü T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi tarafından verilmiştir.

Yaklaşık 4 yıldır sürdürmüş olduğu çalışmalar neticesinde, 25 yıldır sahiplerini bulan Türkiye’nin en prestijli çevre ödülü olma özelliğini taşıyan, İstanbul Sanayi Odası Çevre Ödülü, akademik kategoride Öğretim Görevlisi İsa Dal’ın oldu.

Evteks Tekstil Ltd. olarak yürütmüş olduğu sayısız projelerden biriyle, Pamukkale Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Kimya Bölüm Başkanı Sn. Prof.Dr. Necip Atar ve Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda Tasarım Ana Sanat Dalı Başkanı Sn. Dr. Öğretim Üyesi Şöhret Aktepe’nin yer aldığı ekibin çalışması sonucu bu ödüle ulaştı.

Ödül töreni, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı Sn. Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde düzenlenmiştir.

Aynı zamanda milli sporcu olan İsa Dal, yamaç paraşütü, bisiklet ve koşu alanında birçok dereceleri bulunmaktadır.

Aralık 2017 de yapılan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği – TGSD nin olağan genel kurulunda, yönetim kurulu üyesi olarak seçilmiştir.